Amphenol Aerospace Operations MS27505E15B18SA
MS27505E15B18SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27505E15B18SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27505E15B18SA.pdf
Availability of MS27505E15B18SA
QUANTITY
MS27505E15B18SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27505E15B18SA
Internal Part NumberEIS-MS27505E15B18SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27505E15B18SA
Related LinksMS27505, MS27505E15B18SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27505E15B18SA Details Description
Related parts for MS27505E15B18SA
TRIMMER 100K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 78.7KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf
SL 5.08HC/14/180 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS CABLE SKT datasheet.pdf