Amphenol Aerospace Operations MS27505E15F15SD
MS27505E15F15SD picture photo
Mfg. Part Number
MS27505E15F15SD
Brief Description
CONN RCPT 15POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27505E15F15SD.pdf
Availability of MS27505E15F15SD
QUANTITY
MS27505E15F15SD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27505E15F15SD
Internal Part NumberEIS-MS27505E15F15SD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27505E15F15SD
Related LinksMS27505, MS27505E15F15SD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27505E15F15SD Details Description
Related parts for MS27505E15F15SD
TRIMMER 500K OHM 0.3W TH datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
ROUND SPACER #8 NYLON 1/2" datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 1MM VERT 12POS datasheet.pdf
RECEPT & CIRCUIT TESTER datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN SOCKET INVERSE 120POS 5ROW datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
SR BTS CB 10A 4 ASY datasheet.pdf