Ohmite TEH100MR200JE
TEH100MR200JE picture photo
Mfg. Part Number
TEH100MR200JE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.2 OHM 100W 5% TO247
Datasheet Download
TEH100MR200JE.pdf
Availability of TEH100MR200JE
QUANTITY
TEH100MR200JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TEH100MR200JE
Internal Part NumberEIS-TEH100MR200JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTEH100 Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package35
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTEH100
PackagingTube
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±5%
Power (Watts)100W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-
Package / CaseTO-247-2
Supplier Device PackageTO-247
Size / Dimension0.620" L x 0.195" W (15.75mm x 4.95mm)
Height0.825" (20.96mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TEH100MR200JE
Related LinksTEH100, TEH100MR200JE Datasheet, Ohmite Distributor
TEH100MR200JE Details Description
Related parts for TEH100MR200JE
RES SMD 8.25K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.45A 108 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.81MM datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.255" 3MM 2LD datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 450MA 360 MOHM datasheet.pdf