Amphenol Aerospace Operations MS27505E15F5S
MS27505E15F5S picture photo
Mfg. Part Number
MS27505E15F5S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27505E15F5S.pdf
Availability of MS27505E15F5S
QUANTITY
MS27505E15F5S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27505E15F5S
Internal Part NumberEIS-MS27505E15F5S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert15-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27505E15F5S
Related LinksMS2750, MS27505E15F5S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27505E15F5S Details Description
Related parts for MS27505E15F5S
BATTERY PK S-HD 4.5V C SIZE ZINC datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX/QUAD SWITCH 24SOIC datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 7POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1W 12V 4SIP datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOTOR CABLE 5M datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
RES 15 OHM 35W 5% TO220 datasheet.pdf
CBL ASSY MINI HVL FEMALE TO PIGT datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 5W datasheet.pdf
220UF 35V 8X11,5 datasheet.pdf