Amphenol Aerospace Operations MS27505E19B35S
MS27505E19B35S picture photo
Mfg. Part Number
MS27505E19B35S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 66POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27505E19B35S.pdf
Availability of MS27505E19B35S
QUANTITY
MS27505E19B35S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27505E19B35S
Internal Part NumberEIS-MS27505E19B35S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27505E19B35S
Related LinksMS27505, MS27505E19B35S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27505E19B35S Details Description
Related parts for MS27505E19B35S
RES SMD 1.8M OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN BERGSTIK II .100" DR SMT datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 150V 0605 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
RES 100 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 7A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf