Amphenol Aerospace Operations MS27505E21F16SB
MS27505E21F16SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27505E21F16SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27505E21F16SB.pdf
Availability of MS27505E21F16SB
QUANTITY
MS27505E21F16SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27505E21F16SB
Internal Part NumberEIS-MS27505E21F16SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27505E21F16SB
Related LinksMS27505, MS27505E21F16SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27505E21F16SB Details Description
Related parts for MS27505E21F16SB
CONN RECEPT 55POS W/PINS CRIMP datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CABLE CX4-CX4 DDR 4CH PLEN 100M datasheet.pdf
ATTENUATOR 3DB 0805 SMD datasheet.pdf
SHEET HOLES KOK-65X36 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 300 OHM 1% 10W datasheet.pdf
PWRBLADE RA STB HEADER datasheet.pdf
RES 91 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf