Amphenol Aerospace Operations MS27505E23B53A
MS27505E23B53A picture photo
Mfg. Part Number
MS27505E23B53A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 53POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
MS27505E23B53A.pdf
Availability of MS27505E23B53A
QUANTITY
MS27505E23B53A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27505E23B53A
Internal Part NumberEIS-MS27505E23B53A
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27505E23B53A
Related LinksMS27505, MS27505E23B53A Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27505E23B53A Details Description
Related parts for MS27505E23B53A
IC DDR SDRAM 512MBIT 66TSOP datasheet.pdf
IC MPU MPC74XX 400MHZ 360FCCBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC 3-8 LINE DECOD/DEMUX 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 47PF 6KV N750 RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 191POS GOLD datasheet.pdf