Amphenol Aerospace Operations MS27505E23F53P
MS27505E23F53P picture photo
Mfg. Part Number
MS27505E23F53P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27505E23F53P.pdf
Availability of MS27505E23F53P
QUANTITY
MS27505E23F53P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27505E23F53P
Internal Part NumberEIS-MS27505E23F53P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27505E23F53P
Related LinksMS27505, MS27505E23F53P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27505E23F53P Details Description
Related parts for MS27505E23F53P
IC 8051 MCU 32K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 80A TO262-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
ISOLATED REPEATER INDUST RS-232 datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 155.52MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf