Amphenol Aerospace Operations MS27505E23F53SB
MS27505E23F53SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27505E23F53SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27505E23F53SB.pdf
Availability of MS27505E23F53SB
QUANTITY
MS27505E23F53SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27505E23F53SB
Internal Part NumberEIS-MS27505E23F53SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27505E23F53SB
Related LinksMS27505, MS27505E23F53SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27505E23F53SB Details Description
Related parts for MS27505E23F53SB
IC DRIVER MOS/IGBT TRIPLE 16SOIC datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-UTDFN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO204AC datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC DO204AC datasheet.pdf
RES 976 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 25POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf