Amphenol Aerospace Operations MS27505E23F53SC
MS27505E23F53SC picture photo
Mfg. Part Number
MS27505E23F53SC
Brief Description
CONN RCPT 53POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27505E23F53SC.pdf
Availability of MS27505E23F53SC
QUANTITY
MS27505E23F53SC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27505E23F53SC
Internal Part NumberEIS-MS27505E23F53SC
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27505E23F53SC
Related LinksMS27505, MS27505E23F53SC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27505E23F53SC Details Description
Related parts for MS27505E23F53SC
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CASE PLSTC YLW 28.31"L X 22.33"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT JAM NUT 4POS M SCREW datasheet.pdf
CONN SHROUDED PWR HEADER 2POS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 9V 100MA OUT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf