Amphenol Aerospace Operations MS27505E25B29AA
MS27505E25B29AA picture photo
Mfg. Part Number
MS27505E25B29AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 29POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
MS27505E25B29AA.pdf
Availability of MS27505E25B29AA
QUANTITY
MS27505E25B29AA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27505E25B29AA
Internal Part NumberEIS-MS27505E25B29AA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27505E25B29AA
Related LinksMS27505, MS27505E25B29AA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27505E25B29AA Details Description
Related parts for MS27505E25B29AA
CONN HEADER .100 SINGL STR 31POS datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 24V datasheet.pdf
IC REG TRPL BCK/LINEAR 28QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 22.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 3W 15V 100MA OUT datasheet.pdf