Nichicon UPW1V390MDD
UPW1V390MDD picture photo
Mfg. Part Number
UPW1V390MDD
Brief Description
CAP ALUM 39UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPW1V390MDD.pdf
Availability of UPW1V390MDD
QUANTITY
UPW1V390MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1V390MDD
Internal Part NumberEIS-UPW1V390MDD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current70.5mA
Impedance500 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1V390MDD
Related LinksUPW1V, UPW1V390MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1V390MDD Details Description
Related parts for UPW1V390MDD
RELAY REED DPST 500MA 12V datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 51 OHM 0606 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
Crystal 4.90625MHz Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC FPGA 270 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 30POS SMD datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RACK ASSEMBLED datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
OSC XO 14.7456MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf