Amphenol Aerospace Operations MS27505E25F35SB
MS27505E25F35SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27505E25F35SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 128POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27505E25F35SB.pdf
Availability of MS27505E25F35SB
QUANTITY
MS27505E25F35SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27505E25F35SB
Internal Part NumberEIS-MS27505E25F35SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27505E25F35SB
Related LinksMS27505, MS27505E25F35SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27505E25F35SB Details Description
Related parts for MS27505E25F35SB
CABLE FLAT FLEX 6" .50MM 30 POS datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1.5A TO220AB datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 4.2MM VERT GOL datasheet.pdf
IC VOLT DETECT N-CH 20V SC-82AB datasheet.pdf
DIN RAIL SOCKET HOUSING 24-12AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 6POS PC MT STEEL S datasheet.pdf