Amphenol Aerospace Operations MS27506F14-2
MS27506F14-2 picture photo
Mfg. Part Number
MS27506F14-2
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 14
Datasheet Download
MS27506F14-2.pdf
Availability of MS27506F14-2
QUANTITY
MS27506F14-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27506F14-2
Internal Part NumberEIS-MS27506F14-2
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I, II
TypeBackshell, Cable Clamp
Cable Opening0.563" (14.27mm)
Diameter - Outside-
Shell Size - Insert14
Thread Size13/16-20 UNEF
Cable Exit180°
Material-
PlatingElectroless Nickel
Shielding-
ColorSilver
FeaturesClamp Screws, Grommet
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Includes-
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-38999 Series I, II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27506F14-2
Related LinksMS2750, MS27506F14-2 Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27506F14-2 Details Description
Related parts for MS27506F14-2
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
PHOTOELECTRIC SENSOR datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
IC TXRX LIN 3.3V LDO 14-SOIC datasheet.pdf