Amphenol Aerospace Operations MS27508E10B5PA
MS27508E10B5PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E10B5PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27508E10B5PA.pdf
Availability of MS27508E10B5PA
QUANTITY
MS27508E10B5PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E10B5PA
Internal Part NumberEIS-MS27508E10B5PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert10-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E10B5PA
Related LinksMS27508, MS27508E10B5PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E10B5PA Details Description
Related parts for MS27508E10B5PA
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
THYRISTOR PROTECT BIDIR 100A SMB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 33UF 6.3V JB 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
1000UF 15V 16.1X33.4 105C RAD datasheet.pdf