Amphenol Aerospace Operations MS27508E10F13PB
MS27508E10F13PB picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E10F13PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27508E10F13PB.pdf
Availability of MS27508E10F13PB
QUANTITY
MS27508E10F13PB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E10F13PB
Internal Part NumberEIS-MS27508E10F13PB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions13
Shell Size - Insert10-13
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E10F13PB
Related LinksMS27508, MS27508E10F13PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E10F13PB Details Description
Related parts for MS27508E10F13PB
IC GATE NOR 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
SOUND LEVEL CALIBRATOR datasheet.pdf
IC IF-PLL I2C-BUS DEMOD 24-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
DSUB MA 5W5 SHELL W/O CONTACTS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS PIN datasheet.pdf
BOX PLSTC CLR/GRY 11.75" X 9.98" datasheet.pdf