Amphenol Aerospace Operations MS27508E14A15SB
MS27508E14A15SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E14A15SB
Brief Description
CONN RCPT 15POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27508E14A15SB.pdf
Availability of MS27508E14A15SB
QUANTITY
MS27508E14A15SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E14A15SB
Internal Part NumberEIS-MS27508E14A15SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C