Amphenol Aerospace Operations MS27508E14B18SA
MS27508E14B18SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E14B18SA
Brief Description
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27508E14B18SA.pdf
Availability of MS27508E14B18SA
QUANTITY
MS27508E14B18SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E14B18SA
Internal Part NumberEIS-MS27508E14B18SA
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E14B18SA
Related LinksMS27508, MS27508E14B18SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E14B18SA Details Description
Related parts for MS27508E14B18SA
KIT SCREEN FOR 4000, 9000 SER datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 9V datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 5% 30W D2PAK datasheet.pdf
MBXL R/A RCPT 1P+24S+1P datasheet.pdf
CBL ASSY 3.5MM SLIM STEREO WHT datasheet.pdf
DGTL O-SCOPE 200MHZ 4CH 2GS/S datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V FLATPACK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf