Amphenol Aerospace Operations MS27508E16A26SB
MS27508E16A26SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E16A26SB
Brief Description
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27508E16A26SB.pdf
Availability of MS27508E16A26SB
QUANTITY
MS27508E16A26SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E16A26SB
Internal Part NumberEIS-MS27508E16A26SB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E16A26SB
Related LinksMS27508, MS27508E16A26SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E16A26SB Details Description
Related parts for MS27508E16A26SB
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
LED 2.5X2.0MM RED SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 22A TO-252 datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CABLE 10COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 2W 4525 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf