Vishay Thin Film PHP00603E1650BBT1
PHP00603E1650BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E1650BBT1
Brief Description
RES SMD 165 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E1650BBT1.pdf
Availability of PHP00603E1650BBT1
QUANTITY
PHP00603E1650BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E1650BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E1650BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E1650BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E1650BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E1650BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E1650BBT1
CONN RECEPT 4POS W/PINS SOLDER datasheet.pdf
DOOR KEYBRD 19X5.2X0.3" BLK datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 15A TO220AB datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS W/SKT BOX datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 18R 8.25KV HOOK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
AMMETER/VOLTMETER 2A/300VDC LED datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
ATTENUATOR QMA 6GHZ 50OHM 1DB datasheet.pdf
RES SMD 6.32364K OHM 0.3W 1506 datasheet.pdf