Amphenol Aerospace Operations MS27508E18A28P
MS27508E18A28P picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E18A28P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 28POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27508E18A28P.pdf
Availability of MS27508E18A28P
QUANTITY
MS27508E18A28P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E18A28P
Internal Part NumberEIS-MS27508E18A28P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions28
Shell Size - Insert18-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E18A28P
Related LinksMS27508, MS27508E18A28P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E18A28P Details Description
Related parts for MS27508E18A28P
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 14POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 15A 125V datasheet.pdf