Amphenol Aerospace Operations MS27508E18A32S
MS27508E18A32S picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E18A32S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27508E18A32S.pdf
Availability of MS27508E18A32S
QUANTITY
MS27508E18A32S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E18A32S
Internal Part NumberEIS-MS27508E18A32S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E18A32S
Related LinksMS27508, MS27508E18A32S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E18A32S Details Description
Related parts for MS27508E18A32S
RES SMD 100 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CONN HEADER 2X6 STR BRKWAY GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
OSC XO 320.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
LENS SUB-LENS OVAL 4DEG X 27DEG datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG BROWN 500' datasheet.pdf
SINGLE KEY TRAPPED FLEX ACTR datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 230VAC WIRE datasheet.pdf