Artesyn Embedded Technologies NLP65-7608G
NLP65-7608G picture photo
Mfg. Part Number
NLP65-7608G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 65W
Datasheet Download
NLP65-7608G.pdf
Availability of NLP65-7608G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NLP65-7608G Order Process
Ship out your order
Specifications of NLP65-7608G
Internal Part NumberEIS-NLP65-7608G
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesNLP65
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-12V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)7.5A, 2.2A, 650mA
Power (Watts)65W (75W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency72%
Operating Temperature0°C ~ 70°C
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.26" H (127.0mm x 76.2mm x 32.0mm)
Minimum Load RequiredYes
Approvals-
Power (Watts) - Max65W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLP65-7608G
Related LinksNLP65, NLP65-7608G Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
NLP65-7608G Details Description
Related parts for NLP65-7608G
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES ZERO OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MT PINS datasheet.pdf
RES SMD 4.75 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
DUST CAP FOR SHELL 14 PLUG datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 18 OHM 0804 datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
PAC-PREM-RV24-V2 CBL ASSY datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS JAM NUT PIN datasheet.pdf