Amphenol Aerospace Operations MS27508E18F66S
MS27508E18F66S picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E18F66S
Brief Description
CONN RCPT 66POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27508E18F66S.pdf
Availability of MS27508E18F66S
QUANTITY
MS27508E18F66S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E18F66S
Internal Part NumberEIS-MS27508E18F66S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions66
Shell Size - Insert18-66
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E18F66S
Related LinksMS27508, MS27508E18F66S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E18F66S Details Description
Related parts for MS27508E18F66S
REG SW -9V .6A VERT datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 5.25"L X 3"W datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14DIP datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 400V 2A DFS datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V Z5U 1812 datasheet.pdf
AM60506A132 LATCH BAR datasheet.pdf
HEADER PRESS-FIT TYPE C 55POS datasheet.pdf
IC MIXER MMIC I/Q GAAS 24-SMD datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 1.45A 60 MOHM SMD datasheet.pdf