Amphenol Aerospace Operations MS27508E20A1PC
MS27508E20A1PC picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E20A1PC
Brief Description
CONN RCPT 79POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27508E20A1PC.pdf
Availability of MS27508E20A1PC
QUANTITY
MS27508E20A1PC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E20A1PC
Internal Part NumberEIS-MS27508E20A1PC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions79
Shell Size - Insert20-1
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E20A1PC
Related LinksMS27508, MS27508E20A1PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E20A1PC Details Description
Related parts for MS27508E20A1PC
RES SMD 5.36K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1MA 20V datasheet.pdf
BTN BLK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 213 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.0036UF RADIAL datasheet.pdf