Amphenol Aerospace Operations MS27508E20A41SLC
MS27508E20A41SLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E20A41SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS BOX MNT SCKT
Datasheet Download
MS27508E20A41SLC.pdf
Availability of MS27508E20A41SLC
QUANTITY
MS27508E20A41SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E20A41SLC
Internal Part NumberEIS-MS27508E20A41SLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E20A41SLC
Related LinksMS27508E, MS27508E20A41SLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E20A41SLC Details Description
Related parts for MS27508E20A41SLC
RES SMD 20 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
CONN RECEPT 200POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
2MM RIBBON CABLE SOCKET 16 POS datasheet.pdf
INSULATOR SOCKET 3-4/C DC KEY datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
RES 35.2K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.3K OHM 5% 15W datasheet.pdf