Amphenol Aerospace Operations MS27508E20F16P
MS27508E20F16P picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E20F16P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27508E20F16P.pdf
Availability of MS27508E20F16P
QUANTITY
MS27508E20F16P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E20F16P
Internal Part NumberEIS-MS27508E20F16P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E20F16P
Related LinksMS27508, MS27508E20F16P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E20F16P Details Description
Related parts for MS27508E20F16P
CONN HDR 2MM MALE 1ROW STR 36POS datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 14.0K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 14BIT QUAD VOUT 44-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 48VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
LAMP NEON PNL MNT 125V GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN PANEL DRAIN THREADED 1POS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
SOM TORPEDO WIRELESS 1GHZ COM datasheet.pdf