United Chemi-Con ELBG350ELL362AM25S
ELBG350ELL362AM25S picture photo
Mfg. Part Number
ELBG350ELL362AM25S
Brief Description
CAP ALUM 3600UF 35V RADIAL
Datasheet Download
ELBG350ELL362AM25S.pdf
Availability of ELBG350ELL362AM25S
QUANTITY
ELBG350ELL362AM25S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELBG350ELL362AM25S
Internal Part NumberEIS-ELBG350ELL362AM25S
PackagingBulk
Capacitance3600µF
Tolerance0%, +30%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current2.8A
Impedance30 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)