Littelfuse 022401.5DRT1W
022401.5DRT1W picture photo
Mfg. Part Number
022401.5DRT1W
Brief Description
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 2AG
Datasheet Download
022401.5DRT1W.pdf
Availability of 022401.5DRT1W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
022401.5DRT1W Order Process
Ship out your order
Specifications of 022401.5DRT1W
Internal Part NumberEIS-022401.5DRT1W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Series224
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t0.8
ApprovalsCSA, METI, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance0.0705 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)022401.5DRT1W
Related Links022401, 022401.5DRT1W Datasheet, Littelfuse Distributor
022401.5DRT1W Details Description
Related parts for 022401.5DRT1W
RES SMD 143K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf