Microchip Technology MCP1727T-2502E/MF
MCP1727T-2502E/MF picture photo
Mfg. Part Number
MCP1727T-2502E/MF
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1.5A 8DFN
Datasheet Download
MCP1727T-2502E/MF.pdf
Availability of MCP1727T-2502E/MF
QUANTITY
MCP1727T-2502E/MF Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP1727T-2502E/MF
Internal Part NumberEIS-MCP1727T-2502E/MF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Current LDOs
PCN Assembly/OriginDFN-8L Qualification 21/Nov/2013
Mold Compound Qualification 07/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.33V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN-EP (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP1727T-2502E/MF
Related LinksMCP1727T, MCP1727T-2502E/MF Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP1727T-2502E/MF Details Description
Related parts for MCP1727T-2502E/MF
CONN RECEPT PIN .015-.020" .120" datasheet.pdf
IC CLOCK GEN LOW EMI 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 3W DO214AC datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD9517-1A datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
RES 250 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16UQFN datasheet.pdf
2G DDR3L SDRAM 1.35V X16 667MHZ datasheet.pdf
MKP 1.8UF 5% 1250VDC DRAWING T1 datasheet.pdf