Amphenol Aerospace Operations MS27508E24A61B
MS27508E24A61B picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E24A61B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 61POS BOX MNT SCKT
Datasheet Download
MS27508E24A61B.pdf
Availability of MS27508E24A61B
QUANTITY
MS27508E24A61B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E24A61B
Internal Part NumberEIS-MS27508E24A61B
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E24A61B
Related LinksMS27508, MS27508E24A61B Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E24A61B Details Description
Related parts for MS27508E24A61B
RES SMD 0.1 OHM 5% 1W J BEND datasheet.pdf
IC TXRX BUS 16BIT 3.6V 48-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM CRIMP RECPT 22-28AWG datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LMH6514 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 5UH SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
OSC MEMS 38.40MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.2523MHZ 6CLCC datasheet.pdf