Amphenol Aerospace Operations MS27508E24B24SC
MS27508E24B24SC picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E24B24SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27508E24B24SC.pdf
Availability of MS27508E24B24SC
QUANTITY
MS27508E24B24SC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E24B24SC
Internal Part NumberEIS-MS27508E24B24SC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E24B24SC
Related LinksMS27508, MS27508E24B24SC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E24B24SC Details Description
Related parts for MS27508E24B24SC
IC REG CTRLR PWM CM 8-MSOP datasheet.pdf
IC COMP BEYOND-THE-RAILS SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 150W TO220 datasheet.pdf
IC DATA SELECT/MUX QUAD 16-TSSOP datasheet.pdf
TIMER SOLID STATE 5MIN DIN MNT datasheet.pdf
25P MTA100 CONN ASSY LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC ANTENNA AMP AM/FM LN 24QFN datasheet.pdf
750 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
IC OFFLINE SWITCH 25W 16ESOP datasheet.pdf