Amphenol Aerospace Operations MS27508E24B35PPC
MS27508E24B35PPC picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E24B35PPC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 128POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27508E24B35PPC.pdf
Availability of MS27508E24B35PPC
QUANTITY
MS27508E24B35PPC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E24B35PPC
Internal Part NumberEIS-MS27508E24B35PPC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions128
Shell Size - Insert24-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E24B35PPC
Related LinksMS27508E, MS27508E24B35PPC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E24B35PPC Details Description
Related parts for MS27508E24B35PPC
CIR BRKR THRM 2A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
RES SMD 5.11 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RECEPT & CIRCUIT TESTER datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 2A DO204AC datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 1MM 12POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf