Amphenol Aerospace Operations MS27508E24F35BA
MS27508E24F35BA picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E24F35BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 128POS BOX MT SCKT
Datasheet Download
MS27508E24F35BA.pdf
Availability of MS27508E24F35BA
QUANTITY
MS27508E24F35BA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E24F35BA
Internal Part NumberEIS-MS27508E24F35BA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions128
Shell Size - Insert24-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E24F35BA
Related LinksMS27508, MS27508E24F35BA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E24F35BA Details Description
Related parts for MS27508E24F35BA
RES SMD 86.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 860MA 780 MOHM datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM50H/AE50G/X datasheet.pdf
IC DUAL UART 64BYTE 28TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 13pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 200VWM 324VC SMA datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R 0201 datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 0.82 UF 10% 400 VDC RAD datasheet.pdf