Amphenol Aerospace Operations MS27513E16A55S
MS27513E16A55S picture photo
Mfg. Part Number
MS27513E16A55S
Brief Description
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27513E16A55S.pdf
Availability of MS27513E16A55S
QUANTITY
MS27513E16A55S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27513E16A55S
Internal Part NumberEIS-MS27513E16A55S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert16-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27513E16A55S
Related LinksMS27513, MS27513E16A55S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27513E16A55S Details Description
Related parts for MS27513E16A55S
RES SMD 11 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 3.3V +/-12V 200W datasheet.pdf
CONN SIM/SAM CARD HINGED TYPE datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
GASKET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS .380" datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 75POS SMD datasheet.pdf