Amphenol Aerospace Operations MS27513E20A41S
MS27513E20A41S picture photo
Mfg. Part Number
MS27513E20A41S
Brief Description
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27513E20A41S.pdf
Availability of MS27513E20A41S
QUANTITY
MS27513E20A41S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27513E20A41S
Internal Part NumberEIS-MS27513E20A41S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27513E20A41S
Related LinksMS27513, MS27513E20A41S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27513E20A41S Details Description
Related parts for MS27513E20A41S
IC 8-1LN DATA SELECT/MUX 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC CNTRLR FAN SPEED 10-UMAX datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN INSERT 12POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 27POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 1% 1W 0805 datasheet.pdf