Amphenol Aerospace Operations MS27656E11B13P
MS27656E11B13P picture photo
Mfg. Part Number
MS27656E11B13P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27656E11B13P.pdf
Availability of MS27656E11B13P
QUANTITY
MS27656E11B13P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656E11B13P
Internal Part NumberEIS-MS27656E11B13P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-13
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656E11B13P
Related LinksMS27656, MS27656E11B13P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656E11B13P Details Description
Related parts for MS27656E11B13P
IC MCU EPROM/ROM 33MHZ HS 40-DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 10WSON datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 35POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
BOARD EVAL HMC497LP4E datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC DO215AB datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 63A datasheet.pdf