Amphenol Aerospace Operations MS27656E15B19PB
MS27656E15B19PB picture photo
Mfg. Part Number
MS27656E15B19PB
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27656E15B19PB.pdf
Availability of MS27656E15B19PB
QUANTITY
MS27656E15B19PB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656E15B19PB
Internal Part NumberEIS-MS27656E15B19PB
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656E15B19PB
Related LinksMS27656, MS27656E15B19PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656E15B19PB Details Description
Related parts for MS27656E15B19PB
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC SMC datasheet.pdf
IC MPU OMAP-35XX 600MHZ 515FCBGA datasheet.pdf
CONN ACC MARKER STRIP UNPRINTED datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 19.5A POWERFLAT datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 100PS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
FERRITE CHIP 600 OHM 200MA 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 110MA 7.5 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2.4UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf