Amphenol Aerospace Operations MS27656E15F18PA
MS27656E15F18PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27656E15F18PA
Brief Description
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27656E15F18PA.pdf
Availability of MS27656E15F18PA
QUANTITY
MS27656E15F18PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656E15F18PA
Internal Part NumberEIS-MS27656E15F18PA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656E15F18PA
Related LinksMS27656, MS27656E15F18PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656E15F18PA Details Description
Related parts for MS27656E15F18PA
CONN HEADER .100 DUAL R/A 18POS datasheet.pdf
TUBING CORRUGATED 10MM 50M BLCK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 18.2A 8-SOIC datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-4518-A datasheet.pdf
IC FPGA SOC 50K LUTS 484FBGA datasheet.pdf
HELACON PLUS CLEAR 75PK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
PNL MNT 24V GREEN 3MM datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 470PF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf