Amphenol Aerospace Operations MS27656E21B11P
MS27656E21B11P picture photo
Mfg. Part Number
MS27656E21B11P
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27656E21B11P.pdf
Availability of MS27656E21B11P
QUANTITY
MS27656E21B11P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656E21B11P
Internal Part NumberEIS-MS27656E21B11P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656E21B11P
Related LinksMS27656, MS27656E21B11P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656E21B11P Details Description
Related parts for MS27656E21B11P
IC 10-BIT FET BUS SW 16SSOP datasheet.pdf
CONTACT CRIMP STRP ASSY 10AWG datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 8.192V SC70 datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
LENS FOR LUXEON REBEL datasheet.pdf
FILTER LC 22PF 100MA 0804 datasheet.pdf
3.96 WTB HSG 3CKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 24.9KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf