Amphenol Aerospace Operations MS27656E21B16P
MS27656E21B16P picture photo
Mfg. Part Number
MS27656E21B16P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27656E21B16P.pdf
Availability of MS27656E21B16P
QUANTITY
MS27656E21B16P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656E21B16P
Internal Part NumberEIS-MS27656E21B16P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656E21B16P
Related LinksMS27656, MS27656E21B16P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656E21B16P Details Description
Related parts for MS27656E21B16P
HAND TOOL, MICRO-P 160/144 POS datasheet.pdf
IC CTRLR BATT CHRGR LI-ION 8MSOP datasheet.pdf
CARD EDGE 72POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 22PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 6.8K OHM 1% 0805 datasheet.pdf
IC BLUETOOTH CONN V4.0 32QFN datasheet.pdf
CAP CER 13PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 10% 600V RADIAL datasheet.pdf