Amphenol Aerospace Operations MS27656E25A35P
MS27656E25A35P picture photo
Mfg. Part Number
MS27656E25A35P
Brief Description
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27656E25A35P.pdf
Availability of MS27656E25A35P
QUANTITY
MS27656E25A35P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656E25A35P
Internal Part NumberEIS-MS27656E25A35P
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656E25A35P
Related LinksMS27656, MS27656E25A35P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656E25A35P Details Description
Related parts for MS27656E25A35P
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 23POS datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
3.50MM EURO PLUG VERT RWE BLK 15 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 64POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 22AWG BRN datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 0.1A datasheet.pdf