Amphenol Aerospace Operations MS27656T13F98S
MS27656T13F98S picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T13F98S
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27656T13F98S.pdf
Availability of MS27656T13F98S
QUANTITY
MS27656T13F98S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T13F98S
Internal Part NumberEIS-MS27656T13F98S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert13-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T13F98S
Related LinksMS27656, MS27656T13F98S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T13F98S Details Description
Related parts for MS27656T13F98S
CONN EDGECARD EXTEND 86POS .156 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 560 OHM 5% 2500W datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGE .100 10POS DR LOW P datasheet.pdf
IC MCU 32BIT FLASH datasheet.pdf
680UF 63V 16X31MM 105C 10000H datasheet.pdf