Souriau Connection Technology MS27656T15F97SAL
MS27656T15F97SAL picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T15F97SAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 12POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
MS27656T15F97SAL.pdf
Availability of MS27656T15F97SAL
QUANTITY
MS27656T15F97SAL Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T15F97SAL
Internal Part NumberEIS-MS27656T15F97SAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T15F97SAL
Related LinksMS27656T, MS27656T15F97SAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27656T15F97SAL Details Description
Related parts for MS27656T15F97SAL
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 3V datasheet.pdf
OPTOISO 3.55KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
SW DIP LOW PRO 3 POS GOLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 5/8" M12-1.5 1-5V datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 48"L X 36"W datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
PROCESS MONITORING datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
381 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
CAP FILM 91NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf