Amphenol Aerospace Operations MS27656T17B35SBLC
MS27656T17B35SBLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T17B35SBLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
MS27656T17B35SBLC.pdf
Availability of MS27656T17B35SBLC
QUANTITY
MS27656T17B35SBLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T17B35SBLC
Internal Part NumberEIS-MS27656T17B35SBLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T17B35SBLC
Related LinksMS27656T, MS27656T17B35SBLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T17B35SBLC Details Description
Related parts for MS27656T17B35SBLC
TERM BLOCK HDR 40POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS .100 DL STR PCB datasheet.pdf
TXRX T1/J1/E1 2CHAN 100-TQFP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FAN CORD 45DEG 2POS 72" AC PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS NATURAL 500' datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100 L.210 datasheet.pdf