Amphenol Aerospace Operations MS27656T19A32P
MS27656T19A32P picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T19A32P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27656T19A32P.pdf
Availability of MS27656T19A32P
QUANTITY
MS27656T19A32P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T19A32P
Internal Part NumberEIS-MS27656T19A32P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T19A32P
Related LinksMS27656, MS27656T19A32P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T19A32P Details Description
Related parts for MS27656T19A32P
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
EMITTER IR 870NM 100MA SMD datasheet.pdf
FUSE 440MA 1000V FAST 5PK datasheet.pdf
IC SER/DESER MPL DISPL 40-LLP datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR 32VFQFN datasheet.pdf
PFLEX SMT HDR NO PEGS AU 24POS datasheet.pdf
RES 15K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FAN 12VDC 119X32MM datasheet.pdf