Souriau Connection Technology MS27656T19B11PL
MS27656T19B11PL picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T19B11PL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
MS27656T19B11PL.pdf
Availability of MS27656T19B11PL
QUANTITY
MS27656T19B11PL Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T19B11PL
Internal Part NumberEIS-MS27656T19B11PL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T19B11PL
Related LinksMS27656, MS27656T19B11PL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27656T19B11PL Details Description
Related parts for MS27656T19B11PL
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC CPLD 36MC 7.5NS 48CSBGA datasheet.pdf
IC FPGA 496 I/O 672FPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 210 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf