Amphenol Aerospace Operations MS27656T19B11SLC
MS27656T19B11SLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T19B11SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
MS27656T19B11SLC.pdf
Availability of MS27656T19B11SLC
QUANTITY
MS27656T19B11SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T19B11SLC
Internal Part NumberEIS-MS27656T19B11SLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T19B11SLC
Related LinksMS27656T, MS27656T19B11SLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T19B11SLC Details Description
Related parts for MS27656T19B11SLC
MOSFET P-CH 40V 3.4A 6-TSOP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf