Sullins Connector Solutions ABM28DRSS
ABM28DRSS picture photo
Mfg. Part Number
ABM28DRSS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ABM28DRSS.pdf
Availability of ABM28DRSS
QUANTITY
ABM28DRSS Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM28DRSS
Internal Part NumberEIS-ABM28DRSS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM28DRSS
Related LinksABM2, ABM28DRSS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABM28DRSS Details Description
Related parts for ABM28DRSS
DIODE MODULE 45V 180A HALF-PAK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC MCU HI SPEED 25MHZ 44-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
FIXED IND 240NH 6.6A 14 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 2.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 898 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
EMI SUPPRESSION FERRITE UH CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 200MW SOD323 datasheet.pdf
1.25MM F/L 20POS 26AWG 150MM datasheet.pdf