Souriau Connection Technology MS27656T19F11SL
MS27656T19F11SL picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T19F11SL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
MS27656T19F11SL.pdf
Availability of MS27656T19F11SL
QUANTITY
MS27656T19F11SL Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T19F11SL
Internal Part NumberEIS-MS27656T19F11SL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T19F11SL
Related LinksMS27656, MS27656T19F11SL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27656T19F11SL Details Description
Related parts for MS27656T19F11SL
JUMPER-H1503TR/A3049A/X 12" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOD THYRISTOR/DIO 1200V TO-240AA datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 52A TO-220 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 100MHZ 119BGA datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 820 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf